SPORT AMEA

Τρίτο χρυσό η Ελλάδα, με τον Φερνάντες

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

12191809_977124995708242_8000536039934966325_n

Λίγα 24ωρα μετά το χρυσό μετάλλιο του νονού του, Μανόλη Στεφανουδάκη, η Γιάννης Φερνάντες αύξησε την ελληνική συγκομιδή των χρυσών μεταλλίων στα τρία, κατακτώντας την κορυφή του κόσμου στη σφαιροβολία της κατηγορίας F53.

O Φερνάντες ο οποίος έχει βαφτιστεί χριστιανός ορθόδοξος πριν από δύο χρόνια από τον Στεφανουδάκη, ήταν ο νικητής στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Ντόχα του Κατάρ. Με καλύτερη βολή στα 8.35μ. κατέρριψε το ρεκόρ Ευρώπης που ανήκε στον ίδιο από τους Ολυμπιακούς του 2008 στο Πεκίνο και στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής. Ο Έλληνας πρωταθλητής, ξεκίνησε με βολή στα 8.07μ. για να συνεχίσει με ακόμα μία βολή στα 8.07μ. Η τρίτη ήταν άκυρη και στην 4η προσπάθεια έκανε το ρεκορ Ευρώπης με 8.35μ. που το χάρισε το χρυσό μετάλλιο. Ακολούθησαν ακόμα δύο μεγάλες βολες στα 8.23μ. και 8.28μ.). Ο μοναδικός αθλητής, πλην του Φερνάντες, που είχε βολή πάνω από τα οκτώ μέτρα ήταν ο Αμερικανός Σκοτ Σέβερν με 8.14μ.