SPORT AMEA

Σούπερ Σεΐτης, 4ος στον κόσμο

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

12193583_10153773937429668_5916336866347279358_n

Το να κάνεις ντεμπούτο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα να τερματίζεις στην τέταρτη θέση και να θεωρείς ότι είναι ανεπιτυχές αποτέλεσμα δηλώνει πολλά για την αξία και το μέλλον ενός αθλητή. Ο λόγος για τον Μιχάλη Σεΐτη που στα 400μ. Τ43 τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ έκτος ήταν ο Αναστάσιος Πετρόπουλος στο μήκος Τ36.

Λίγο το άγχος της παρθενικής εμφάνισης σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, λίγο η μέτρια εκκίνηση, υποχρέωσαν τον Μιχάλη Σεΐτη να μείνει εκτός μεταλλίων στην κούρσα των 400μ. κατηγορίας Τ43. Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 50.93 με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 4η θέση της τελικής κατάταξης. Ο Σεΐτης θα έχει μία ακόμη ευκαιρία για διάκριση, αυτή τη φορά στην κούρσα των 100μ. που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου.
Το χρυσό μετάλλιο με ευρωπαϊκό ρεκόρ (σ.σ. το προηγούμενο κατείχε ο Σεΐτης) κατέκτησε ο Γερμανός Ντέιβιντ Μπέχρε με 48.42, ενώ δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Χάντερ Γουντχαλ με 49.05.
Όσον αφορά το μήκος κατηγορίας Τ36, ο Αναστάσης Πετρόπουλος κατετάγη 6ος με 5.01μ., επίδοση που σημείωσε στην τέταρτη προσπάθεια. Οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειες του Πετρόπουλου ήταν 4.81μ., 4.66μ., 4.74 και 4.75μ.
Το χρυσό μετάλλιο, με νέο παγκόσμιο ρεκόρ, κατέκτησε ο Ρώσος Εβγκένι Τορσούνοφ με 5.75μ. ασημένιο ο Ουκρανός Ρόμαν Παβλίκ με 5.54μ και τρίτος ο Αυστραλός Μπράντεν Ντέβισον με 5.44μ.