SPORT AMEA

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ: Χάλκινα μετάλλια για τους Ταμπαξή και Κωστάκη

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

Μόντρεαλ 2013 Ο Ταμπαξής

Το… χορό των ελληνικών μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης που φιλοξενείται στο Μόντρεαλ του Καναδά, άνοιξε ο Χρήστος Ταμπαξής. Ο κάτοχος πέντε μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες και σημαιοφόρος της Ελλάδας στην τελετή έναρξης των Αγώνων της βρετανικής πρωτεύουσας, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο κατηγορίας S1 με επίδοση 1:26.59 (σ.σ. είχε 1:25.94 από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του Ιουνίου).

Στον ίδιο τελικό, ο Απόστολος Τσαούσης ήταν 5ος και ο Ανδρέας Κατσαρός 6ος με 1:40.78 και 1:41.41 αντίστοιχα.

Ο Ουκρανός «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου στο αγώνισμα, Χενάντι Μπόικο έφτασε με άνεση στην πρώτη θέση, ενώ τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Αντόν Κολ με 1:22.03 (σ.σ. ο χρόνος με τον οποίο ταξίδεψε στο Μόντρεαλ ήταν 1:32.44).

kOSTAKIS2

Το είπε και ο παρουσιαστής της ιντερνετικής μετάδοσης των αγώνων του παγκοσμίου πρωταθλήματος από το επίσημο κανάλι της IPC στο Youtube: ο Γιάννης Κωστάκης είναι από τους πιο έμπειρους στην κατηγορία. Και ο αθλητής των Αετών φρόντισε να τον επιβεβαιώσει 3 λεπτά 55 δεύτερα και 45 εκατοστά αργότερα. Τόσο ακριβώς ήταν ο χρόνος που χρειάστηκε για να καλύψει τα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S3 και να κρεμάσει στο στήθος του, το χάλκινο μετάλλιο του παγκόσμιου πρωταθλητή, στη διοργάνωση του Μόντρεαλ.

Ο Κωστάκης, κάτοχος ενός χάλκινου Παραολυμπιακού μεταλλίου από την Αθήνα το 2004, από τα προκριματικά κιόλας, έδειξε έτοιμος για να διεκδικήσει το μετάλλιο. Στον τελικό, αν και ο χρόνος ήταν χειρότερος απ` ότι το πρωί στα προκριματικά (σ.σ. 3:52.31) κατάφερε να βρεθεί στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών, ανεβάζοντας έτσι ρυθμό και ψυχολογία εν όψει των υπόλοιπων τεσσάρων αγωνισμάτων στα οποία θα λάβει μέρος.

Το χρυσό μετάλλιο με 3:36.82 πήρε ο Ουκρανός Ντμίτρο Βινοχράντετς, ενώ τον ακολούθησε ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Μαρτίνεθ Ταγουέλο με 3:48.82.