SPORT AMEA

Παγκόσμια δύναμη ο Μάμαλος

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

1513202_1021754874531482_6515988235451460607_n

Στις πιο δύσκολες (οικονομικά) στιγμές της νεότερης ιστορίας της, η Ελλάδα αποδεικνύει πως έχει τεράστια αποθέματα σθένους στον αθλητισμό, με τις επιτυχίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Το χάλκινο μετάλλιο του Παύλου Μάμαλου είναι η τελευταία που προτέθηκε.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ανοικτό πανασιατικό πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγο που πραγματοποιείται στο Αλμάτι του Καζακστάν.
Ο Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου (2ος) και του Λονδίνου (3ος), σήκωσε 233 κιλά στην δεύτερη προσπάθεια με αποτέλεσμα να βρεθεί στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών. Να σημειωθεί ότι στην πρώτη του προσπάθεια σήκωσε 225 κιλά, ωστόσο ήταν άκυρος στην τρίτη και στα 238 κιλά.
Το χρυσό μετάλλιο, με νέο παγκόσμιο ρεκόρ (το προηγούμενο κατείχε ο Μάμαλος από το 2014 στο Ντουμπάι) κατέκτησε ο Ελσχάν Χουσείνοφ από το Αζερμπαϊτζάν με 242 κιλά, ενώ στην δεύτερη θέση με 234 κιλά βρέθηκε ο Ιρανός Αλί Σαντεγζαντεχσαλμανί.