Newsitamea.gr
AMEA news SPORT AMEA

ΑμεΑ: Ασημένιο μετάλλιο ο Τριανταφύλλου στο παγκόσμιο κύπελλο

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

Σπουδαία επιτυχία για την ελληνική ξιφασκία σε αμαξίδιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο που φιλοξενείται στην Βαρσοβία.

Ο Πάνος Τριανταφύλλου, μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β, χαρίζοντας στα ελληνικά σπαθιά το δεύτερο μετάλλιο μέσα στο 2017.

Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, στη φάση των ομίλων σημείωσε τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες. Στη φάση των «16» νίκησε 15-5 τον Γερμανό Τσεεμά, στα προημιτελικά επικράτησε 15-14 του Ουκρανό Ντάτσκο, ενώ προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη με 15-4 επί του Ρώσου Καμάλοφ.

Στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, ο Τριανταφύλλου ηττήθηκε 15-4 από τον Πολωνό Άντριαν Κάστρο και βρέθηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου των νικητών.

** Η Ξιφασκία με αμαξίδιο είναι ένα άθλημα υψηλών απαιτήσεων προσαρμογής, οργάνωσης και υπομονής.

Η εφευρετικότητα σε συνδυασμό με την πολύωρη άσκηση και προπόνηση αποτελούν βασικά εφόδια για κάθε αθλητή της Ξιφασκίας.

Στη Ξιφασκία συμμετέχουν αθλητές με κινητικές αναπηρίες, οι οποίοι αγωνίζονται με αμαξίδιο. Κατά τη διεξαγωγή ενός αγώνα Ξιφασκίας, τα αμαξίδια είναι σταθεροποιημένα στο έδαφος, επιτρέποντας παρόλα αυτά στον αθλητή ή την αθλήτρια να εκτελέσει γρήγορες εναλλασσόμενες κινήσεις.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Απάνθρωποι πριν τις Άγιες μέρες: 40χρονος έκλεψε μπαταρία από αναπηρικό αμαξίδιο στη Θεσσαλονίκη