ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Ο Γερασιμος Πυλαρινός στο ξίφος μονομαχίας, o Βασίλης Ντούνης στη σπάθη και Έφη Βλάμη στο ξίφος ασκήσεως και ξίφος μονομαχίας στις γυναίκες ήταν οι νικητές του 4ου πανελληνίου πρωταθλήματος ξιφασκίας με αμαξίδιο.

Με την συμμετοχή 10 αθλητών από 5 σωματεία διεξήχθη το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο στον Αστέρα Βουλιαγμένης. Μια εξαιρετική διοργάνωση και με τις κατηγορίες αθλητών ανεξαρτήτου μορφής αναπηρίας (Α και Β), να έχουν ενοποιηθεί κάτι που γίνεται για πρώτη φορά. Με αυτόν τον τρόπο αυξήθηκε ο ανταγωνισμός αλλά κυρίως το θέαμα για όσους αποφάσισαν να βρεθούν στις εγκαταστάσεις του Αστέρα Βουλιαγμένης. Σε κάθε όπλο έτσι δημιουργήθηκαν όμιλοι των τεσσάρων αθλητών.
Τα αποτελέσματα
Ξίφος μονομαχίας ανδρών (επέ), Α και Β κατηγορία
Νικητής ο Γεράσιμος Πυλαρινός καθώς πέρασε στον τελικό της μεικτής κατηγορίας Α και Β επικρατώντας επί του Βασίλη Ντούνη με 15-9. Στον τελικό ο Πυλαρινός αντιμετώπισε τον Πάνο Τριανταφύλλου και κέρδισε στον πόντο με 15-14. Ο Τριαντάφυλλου στον ημιτελικό επικράτησε του Μάνου Μπόγδου με σκορ 15-4. Ντούνης και Μπόγδος έλαβαν το χαλκινο μετάλλιο.
Σπάθη ανδρών (σαπρέ), Α και Β
Νικητής ο Βασίλης Ντούνης καθώς επικράτησε του Πάνου Τριανταφύλλου 15-13 στον τελικό. Ο Ντούνης στον ημιτελικό επικράτησε του Μπόγδου 15-4 και ο Τριανταφύλλου του Ξενοφώντα Μητακίδη. Μπόγδος και Μητακίδης μοιράστηκαν την τρίτη θέση.
Ξίφος ασκήσεως ανδρών (φόιλ), Α κατηγορία
Νικητής ο Χρήστος Κωνσταντακόπουλος καθώς επικράτησε στον τελικό του Ξενοφώντα Μητακίδη με σκορ 15-12.
Ξίφος ασκήσεως γυναικών (φόιλ), Α κατηγορία:
Νικήτρια η Έφη Βλάμη καθώς επικράτησε στον τελικό της Κατερίνας Σαράντη με 15-12. Την είσοδο στον τελικό η Βλάμη εξασφάλισε επικρατώντας της Κέλλυς Λουφάκη με σκορ 15-5 και η Σαράντη της Ευφροσύνης Μπαμπάτσικου με 15-4.
Ξίφος μονομαχίας γυναικών (επέ), Α και Β
Νικήτρια η Έφη Βλάμη και 2η η Κέλλυ Λουφάκη (15-9). Στον ημιτελικό η Βλάμη επικράτησε της Ευφροσύνης Μπαμπάτσικου με σκορ 15-8 και η Λουφάκη της Κατερίνας Σαράντη με 15-13.
Σπάθη γυναικών (σαμπρέ), Α κατηγορία
Νικήτρια η Έφη Βλάμη και στη 2η θέση η Κατερίνα Σαράντη, με το μεταξύ τους σκορ να είναι 15-6.