Η ΡΩΣΙΑ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ

Η Ρωσία το τουρνουά

Η εθνική ομάδα της Ρωσίας κατέκτησε  το 18ο διεθνές τουρνουά ποδόσφαιρου τυφλών 5χ5 που διοργάνωσε το αθλητικό σωματείο τυφλών αθλητών Πυρσός, αφού στον τελικό επικράτησε της μεικτής ομάδας αθλητών με σκορ 3-1.

Η εθνική ομάδα της Ρωσίας κατέκτησε το διεθνές τουρνουά που διοργάνωσε για 18ο συνεχόμενο έτος το αθλητικό σωματείο τυφλών αθλητών Πυρσός. Στον τελικό αντιμετώπισε την μεικτή ομάδα αθλητών διαφόρων εθνικοτήτων και επικράτησε με σκορ 3-1. Στο μικρό τελικό είχαμε ελληνικό εμφύλιο καθώς  Πυρσός και Κεραυνός τεθήκαν αντιμέτωποι με νικητή να αναδεικνύεται ο Κεραυνός Αθηνών με σκορ 2-1.  Το τουρνουά ξεκίνησε την παρασκευή 5 και τελείωσε σήμερα Κυριακή 7 Δεκεμβρίου. Στο τουρνουά συμμετείχαν ο διοργανωτής Πυρσός, ο Κεραυνός Αθηνών, η εθνική ομάδα της Ρωσίας, μια μεικτή ομάδα αθλητών, από Βέλγιο, Τσεχία, Αγγλία και Γερμανία. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν  στο γυμναστήριο της Μίκρας Θεσσαλονίκης.