Χρυσός ο Στεφανουδάκης

Σε εξαιρετική κατασταση βρίσκεται ο Μανόλης Στεφανουδάκης και το χρυσό μετάλλιο στο ακόντιο (F53/54) με βολή στα 28.12μ., στο μίτινγκ Φαζάα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων το επιβεβαιώνει. Ο Έλληνας πρωταθλητής με τη βολή αυτή είναι ο κορυφαίος φέτος στον κόσμο

Ο Έλληνας πρωταθλητής συνεχίζει να πραγματοποιεί σπουδαίες επιδόσεις, βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο την καλύτερη επίδοση στον κόσμο στην κατηγορία F54 (27.85μ. η προηγούμενη στο μίτινγκ Αλ Αΐν) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Μεσσαρίτης πρωταθλητής με καλύτερη βολή στα 28 μέτρα 12 εκατοστά βρέθηκε μόλις 16 εκατοστά από το πανελλήνιο ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος από το 2011 (28.28μ.), επιδόσεις που σε επίπεδο Παραολυμπιακών Αγώνων ισοδυναμούν με εξασφαλισμένη θέση στο βάθρο των νικητών. Οι υπόλοιπες βολές του Στεφανουδάκη μετρήθηκαν 27.61μ., 26.84μ., 25.68μ. και 28.06μ., ενώ ήταν άκυρος στην τρίτη προσπάθεια. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λουίς Αλμπέρτο Ζεπέντα Φέλιξ από το Μεξικό με 25.76μ, ενώ τρίτος ήταν ο Αζέρος Έλβιν Αστάνοφ με 22.59μ.