Πρωταθλητής Ελλάδος 2014 στο τένις ο Στέφανος Διαμαντής

Με ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα στο Στέφανο Διαμαντή και Γιώργο Λαζαρίδη για τις θέσεις ένα και δυο τελείωσε το πανελλήνιο πρωτάθλημα τένις με αμαξίδιο 2014 που διεξήχθη στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις αντισφαίρισης στο Μαρούσι. Νικητής και πρωταθλητής Ελλάδος  ο Στέφανος Διαμαντής  του αθλητικού σωματείου Φαέθων με σκορ 2-0 σετ. Ο Γιώργος Λαζαρίδης του Ηφαίστου Πατρών στην δεύτερη θέση.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Επαμεινώνδας Σταμάτης  και την τετάρτη θέση την μοιράστηκαν οι Νικολόπουλος Αριστομένης του Ηφαίστου Πατρών  και Ραφαήλ Πατρωνίδης  του Φαέθων καθώς η βροχή δεν επέτρεψε τον τερματισμό του παιχνιδιού καθώς αυτό βρισκόταν στην αρχή του δευτέρου σετ.

Όλα ήταν τέλεια, το μόνο που στενοχώρησε αθλητές αλλά και την διοργανώτρια αρχή ΕΑΟΜ-ΑΜΕΑ ήταν η απουσία του φίλαθλου κοινού, καθώς το άθλημα προσφέρει απίστευτο θέαμα και χαρές.

Σκοπός της ομοσπονδίας είναι το επόμενο πρωτάθλημα τένις να διεξαχθεί σε επαρχιακή πόλη.

Δείτε το πρωτάθλημα τένις με αμαξίδιο  2014 μέσα απο τη φωτογραφική μηχανή του sports.amea ΕΔΩ