Πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο ΛΕΤΟΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Σήμερα πραγματοποιήθηκε η πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο για την κατηγορία γ που πραγματοποιείτε στο Σανκτ Πέλτεν της Αυστρίας.

Την αυλαία άνοιξε το παιχνίδι ανάμεσα στην διοργανώτρια Αυστρία που νίκησε την Ουκρανία με σκορ 63-39. Η χώρα μας σε παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν μερικά λεπτά γνώρισε την ήττα με σκορ 74-50. Το σκορ και η διάφορα άνοιξε υπέρ της Λετονίας το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς η χώρα μας βρισκόταν στο ημίχρονο 2 πόντους πίσω 31 -29 (σκορ δεκαλέπτων 17-11, 14-18,19-11,24-10).

Πρώτος σκόρερ για την χώρα μας ήταν ο Γιώργος Μακρής με 27 πόντους σε 35:23 χρόνο συμμετοχής με 12/17 δίποντα και 3/5 ελεύθερες βολές και 10 (7-3)ριμπάουντ, και 2 ασίστ. Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Χρυσοβαλάντης Παππάς με 9 πόντους 4/7 διπ, ½ ελευθ βολές 3 ριμπάουντ 1 ασίστ.
Επόμενος αγώνας για την χώρα μας είναι με την Αυστρία.