SPORT AMEA

Τέταρτος ο Πολυχρονίδης

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

10471151_510822435685480_8170539983450584727_n

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό αγώνισμα για την κατηγορία BC3 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Μπότσια που διεξάγεται στο Πεκίνο.

Ο Γρηγόρης στην φάση των 8 αντιμετώπισε τον αθλητή από την Σινγκαπούρι  Μπίντε Μοχμάντ και τον κέρδισε με σκορ 5-3.   Στα ημιτελικά αντιμετώπισε τον κορεάτη αθλητή Χόν Τζεόνγκ και με σκορ 2-8 έμεινε εκτός μεγάλου τελικού. Στο μικρό τελικό ο χρυσός παραολυμπιονίκης  στο Λονδίνο αντιμετώπισε τον Βρετανό Τζείκομπ Τόμας και με σκορ 1-4 κατέλαβε την τέταρτη θέση του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Στον μεγάλο τελικό είχαμε δυο αθλητές από την Κορέα με νικητή τον Χάνσο Κίμ  έναντι του Χον Τζεόνγκ.

Ο έλληνας αθλητής θα επιστρέψει στην χώρα μας με δυο τέταρτες θέσεις τόσο σε ατομικό όσο και ομαδικό επίπεδο από αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα.