SPORT AMEA

Ρωσική κυριαρχία

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

Similar_to_their_performance_at_the_World_Para-Taekwondo_Championships_Russia_has_come_out_on_top_in_Belek_as_they_secured_five_gold_medals_in_the_European_Championships_WTF

Η Ρωσία ήταν η χώρα με τα περισσότερα χρυσά μετάλλια στο 3 ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά Ταεκβοντό που πραγματοποιήθηκε χθες (27/11) στην Αττάλεια της Τουρκίας με την συμμετοχή 15 χωρών.

Η Ρωσία με 5 χρυσά μετάλλια ήταν η χώρα με τις περισσότερες πρωτιές στο τρίτο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά Ταεκβοντό που πραγματοποιήθηκε στην Αττάλεια της Τουρκίας με την συμμετοχή του Έλληνα αθλητή Βασίλη Παναγιωτόπουλου στην κατηγορία των 75κ κατηγορίας Κ44. Ο Έλληνας πρωταθλητής αποκλειστικέ στην πρώτη φάση από τον Βαζουάλ Ισμαήλοφ από το Αζερμπαϊτζάν με 3-7 στα σημεία. Πρώτος στην κατηγορία αυτή ήταν ο Κροάτης Ιβάν Μικούλιτς που επικράτησε στον τελικό του Μαγκόμεντ Μαγκομεντόφ με 13 -10 στα σημεία. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Αλεξάντερ Λαβρόφ και Ζαινούντιν Ατάεφ από την Ρωσία.