SPORT AMEA

Χάλκινος ο Ταμπαξής

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

11707560_1007098282654355_6827522902856760847_n

Χάλκινο μετάλλιο για τον Χρήστο Ταμπαξή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στην  Γλασκώβη.

Ο Χρήστος Ταμπαξής κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S1 και άνοιξε  λογαριασμό στα μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα.  Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες,  έκανε  πανελλήνιο ρεκόρ με 2:54.48 χρόνος που του χάρισε την  τρίτη θέση της τελικής κατάταξης,  στον ίδιο τελικό αγωνίστηκε και  ο Δημήτρης Καρυπίδης και με 3:19.67 τερμάτισε στην 4η θέση.

Την τέταρτη θέση των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S2 κατέλαβε και  ο Αριστείδης Μακροδημήτρης, με επίδοση 2:11.72  δεν  ήταν αρκετό για να βρεθεί στο βάθρο των νικητών, όπως και η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 100μ. ελεύθερο S3 που περιορίστηκε στην 6η θέση του τελικού με 2:12.53. Ο  Γιώργος Σφαλτός ήταν 8ος στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίαςSB5 με 1:43.53.

Tο σημερινό ελληνικό πρόγραμμα περιλαμβάνει 2 αγώνες  στους πρωινούς προκριματικούς, αρχή κάνει η Χρυσούλα Αντωνιάδου στα 200μ ελεύθερο S5, τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη στα 100μ ύπτιο S12 και τον Γιάννη Κωστάκη στον απογευματινό τελικό των 150μ μικτής ατομικής SM3.

Διαβάστε αναλυτικά και παρακολουθήστε live τις προσπάθειες των Ελλήνων κολυμβητών στο sportsamea.gr