SPORT AMEA

Χρυσός ο Κωστάκης, χάλκινος ο Κουτουλίας

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

10313710_10203302015403988_6855891531594049405_n

Με τον καλύτερο τρόπο τελείωσε η πρώτη αγωνιστική ημέρα για την εθνική ομάδα στίβου της ΕΑΟΜ-ΑΜΕΑ καθώς στο τριπλούν (Τ47) που είχαμε διπλή ελληνική επιτυχία, από τους Γιώργο Κωστάκη και Χρήστο Κουτουλιά καθώς κατέκτησαν το χρυσό και το χαλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Ο Γιώργος Κωστάκης με άλμα στα 13.78, που ήταν και το πρώτο του έδειξε ότι δεν θα έχανε την πρώτη θέση με τίποτα, ο Χρήστος Κουτουλιάς χαλκινο μετάλλιο με άλμα στα 13.05μ στο πρώτο και για αυτόν.

Ο απολογισμός μεταλλίων της πρώτης μέρας είναι 1 χρυσό και δυο χάλκινα.

Οι υπόλοιπες επιδόσεις των ελλήνων αθλητών έχουν ως εξής:

Ο Στράτος Νικολαΐδης άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές υποχρεώσεις των ελλήνων αθλητών καθώς στη σφαίρα για την κατηγορία F20 με ρίψη στα 13.69μ κατέκτησε το χαλκινο μετάλλιο.

Στο μήκος για την κατηγορία Τ11 ο Θανάσης Μπαράκας με 5.60μ κατέλαβε την τετάρτη θέση.
Στην κορίνα για την F32 είχαμε διπλή ελληνική συμμετοχή από τους Γιώργο Συρίη που με 22.37μ κατέλαβε την έβδομη θέση , προσπάθεια που αποτελεί και καλύτερη προσωπική του και τον Δημήτρη Ζησίδη με 22.21μ τερμάτισε όγδοος.

Το απόγευμα η Παρασκευή Κατζά, που ήταν και σημαιοφόρος στην χθεσινή τελετή έναρξης για την ελληνική αποστολή, με οδηγό το Θοδωρή Κατσονόπουλο στο μήκος (T11) κατέλαβε την τέταρτη θέση με άλμα στα 3.88μ. Η Παρασκευή έμεινε πολύ πίσω από τα 4.23μ που ήταν η καλύτερη φετινή της επίδοση, οι αντίπαλες της πραγματοποιώντας προσπάθειες που ήταν ατομικά ρεκόρ και για την τρίτη του βάθρου η καλύτερη της χρονιάς, άφησαν την Παρασκευή Κατζά εκτός βάθρου. Για την ιστορία Χρυσό μετάλλιο για την Σουηδέζα Βικτόρια Κάρλσον με 4.48μ, ασημένιο η ιταλίδα Αριόλα Ντεντάχ με 4.10μ και χαλκινο η Φιλανδή Ελίσα Μοντόνεν.

Στα 100μ (Τ37) ο Ιάσωνας Γαντές με 12,58δευτ τερμάτισε στην έκτη θέση με ατομικό ρεκόρ.

Ο Δημήτρης Δογμιόνι στην σφαίρα με 10.75εκ πραγματοποιώντας εξαιρετική μεστή εμφάνιση καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση με σταθερές ρίψεις πάνω από τα 10μ και όλες έγκυρες .

Ο Αριστοτέλης Μαρίνος στα 100μ (Τ38) με επίδοση τα 12.97δευτερ κατέλαβε την τέταρτη θέση.
Το σημερινό πρόγραμμα (20/8) περιλαμβάνει:

Ο Ηλίας Ναλμπάντης ξεκινά πρώτος από πλευράς ελλήνων αθλητών στον τελικό της δισκοβολίας (F56) με τον Έλληνα αθλητή να έχει καλύτερη φετινή βολή στα 29.51μ .

Η Παρασκευή Κατζά με τον Θοδωρή Κατσονόπουλο θα τρέξουν στον ημιτελικό των 100μ (Τ11) διαθέτοντας την δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στην Ευρώπη με 13.77δευτ.

Τρίτο χρονικά άθλημα θα διεξήχθη είναι η σφαιροβολία γυναικών (F20 )με την συμμετοχή δυο αθλητριών μας τις Βαλάσια Κυργιοβανάκη με 11.38 καλύτερη φετινή επίδοση και Ζωή Μαντούδη με 10.95.

Στον ακοντισμό (F57) ο Δημήτρης Δογμιόνι με επίδοση 31.72μ θα κυνηγήσει το μετάλλιο.
Ο Μιλτιάδης Κυριακίδης στη σφαιροβολία (F44) με 14.26μ καλύτερη επίδοση έχει τις δυνατότητες να ανεβεί στο βάθρο των νικητών.

Στο άλμα εις μήκος (Τ47) θα έχουμε διπλή ελληνική εκπροσώπηση από τους Γιώργο Κωστάκη με 6.63μ και Χρήστο Κουτουλιά 6.48εκ.με τους νεαρούς αθλητές να διαθέτουν την δεύτερη και Τρίτη καλύτερη επίδοση αντίστοιχα στην Ευρώπη και να αφήνουν πολλές υποσχέσεις για κατάκτηση μεταλλίων.

Στα 400μ (Τ36) θα αγωνιστεί ο 22χρονος Λουκάς Πρωτονοτάριος με καλύτερη φετινή επίδοση 1:05.53δευτερ.

Στο απογευματινό και δεύτερο μέρος της δεύτερης μέρας θα αγωνιστούν οι :

Στο δίσκο ο Λάζαρος Στεφανίδης (F37/38) με επίδοση 43.05μ.

Στον ακοντισμό (F34) οι Κωνσταντίνος Πασσάς με 17.74μ και Ιωάννης Κατράνας με 17.07μ.

Στα 100μ ( Τ47) θα τρέξει η 19χρονή Στέλλα Σμαραγδή με φετινή επίδοση 13.71δευτερ.

Στο μήκος (Τ37) ο Ιάσονας Γαντές με 4.80μ.
Στη σφαίρα (F32) όπου θα είναι και το τελευταίο αγώνισμα της ημέρας για την ελληνική ομάδα θα λάβει μέρος o Δημήτρης Ζησίδης με 7.62μ μια επίδοση που τον φέρνει στα μετάλλια.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από το  sportsamea.blogspot.gr