SPORT AMEA

Χρυσός και πάλι ο Κωστάκης, χάλκινος ο Ντομγκιόνι

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

kostakis

Ένα εκπληκτικό τουρνουά πραγματοποιεί ο Γιώργος Κωστάκης καθώς κέρδισε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Σουόνσι, δεύτερο προσωπικό,  αυτή την φόρα στο μήκος (Τ47) με άλμα στα 6.50μ.

Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και ο χρηστός Κουτουλιάς και με 6.20μ κατέλαβε την τετάρτη θέση.

Χαλκινο μετάλλιο και για τον Δημήτρη Ντομγκιόνι στο ακόντιο (F57) με 31.87μ. Ρίψη που ήταν η καλύτερη φετινή του επίδοση που ήρθε στην τελευταία του προσπάθεια.  Ο Έλληνας αθλητής από την πρώτη του ρίψη που ήταν στα 31.30μ τον είχε στα μετάλλια. Οι υπόλοιπες προσπάθειες ήταν στα 30.26μ και 29.21μ καθώς είχε και  δυο άκυρες.

Ο συνολικός απολογισμός μεταλλίων είναι στα 5 (2χρυσα, 3 χάλκινα).

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές είχαν τα εξής αποτελέσματα:

Εκτός ο Ηλίας Ναλμπάντης στον δίσκο (F56) με πανελλήνιο ρεκόρ στα 31.91μ. ένα αγώνισμα που είχε και παγκόσμιο ρεκόρ από τον σέρβο Ντραζένκο Μίτρόβιτς.

Στα 400μ (Τ36) Ο Λουκάς Πρωτονοτάριος διένυσε την απόσταση σε 1:05.38δευτ χρόνο που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και κατέλαβε την όγδοη θέση.

Στον απογευματινό τελικό πέρασαν Παρασκευή Καντζά με τον οδηγό της Θοδωρή Κατσονόπουλο στα 100μ (Τ11) με χρόνο 14.51. ο τελικός θα πραγματοποιηθεί 19.45 ώρα Ελλάδος με το ελληνικό δίδυμο να επιδιώκει να ανάβει στο βάθρο των νικητών για μια ακόμη φόρα.

Στη σφαιροβολία (F20) είχαμε την συμμετοχή δυο αθλητριών μας αυτή της Ζωή Μαντούδη που με ατομικό ρεκόρ 11.54μ κατέλαβε την πέμπτη θέση και την Βαλάσια Κυργιοβανάκη 11.37μ έκτη.

Ο Μιλτιάδης Κυριακίδης στη σφαιροβολία (F44) με 13.54μ κατέλαβε την πέμπτη θέση.

Στο απογευματινό και δεύτερο μέρος της δεύτερης μέρας θα αγωνιστούν οι :

Στο δίσκο ο Λάζαρος Στεφανίδης (F37/38) με επίδοση 43.05μ.

Στον ακοντισμό (F34) οι Κωνσταντίνος Πασσάς με 17.74μ και Ιωάννης Κατράνας  με 17.07μ.

Στα 100μ ( Τ47) θα τρέξει η 19χρονή  Στέλλα Σμαραγδή με φετινή επίδοση 13.71δευτερ.

Στο μήκος (Τ37) ο Ιάσονας Γαντές  με 4.80μ.

Στη σφαίρα (F32)   όπου θα είναι και το τελευταίο αγώνισμα της ημέρας για την ελληνική ομάδα  θα λάβει μέρος  o Δημήτρης Ζησίδης με 7.62μ μια επίδοση που τον φέρνει στα μετάλλια.