Μία ανάσα από το μετάλλιο

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

1976953_1532557196980718_2936693654464364985_n (1)

Πρόκριση για τους παραολυμπιακούς  του  Ρίο για τις Χαλκιαδάκη Μηλάκη

Άλλη μια σημαντική επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό τους οι ποδηλάτες  της εθνικής αθλητικής ομοσπονδίας ατόμων με αναπηρία που συμμετείχαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου που πραγματοποιήθηκε στο Γκρίνβιλ  των ΗΠΑ,  από τις 28 Αυγούστου έως την 1 Σεπτεμβρίου 2014.

Η Αδαμαντία Χαλκιαδάκη και Αργυρώ Μηλάκη (οδηγός)  ολοκλήρωσαν με απόλυτη επιτυχία το παγκόσμιο πρωτάθλημα συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς και εξασφάλισαν μια θέση για τους παραολυμπιακούς αγώνες του Ρίο το 2016. Το ελληνικό δίδυμο έφτασε μια ανάσα από το μετάλλιο τερματίζοντας στη  8η θέση με χρόνο 2:08:32 μόλις τέσσερα δέκατα του δευτερόλεπτου από το μετάλλιο που ήταν στα 2:08:28.

Οι αθλήτριες του Α.Σ. ΤΑΛΩΣ δείχνουν να ανεβαίνουν συνεχώς και το μετάλλιο φαντάζει θέμα χρόνου σε μια μεγάλη διοργάνωση. Στην ατομική χρονομέτρηση κατέλαβαν την 10η θέση με χρόνο 38:51.24

Η Δήμητρα Κοροκίδα τερμάτισε στην 13η θέση  στα 16.6χλμ  με χρόνο 58:45.72 (H3) .

Στην αποστολή συμμετείχαν και ο  ομοσπονδιακός Προπονητής Γιώργος  Βαρβεράκης  η Αθηνά Χατζηστύλη και η  γιατρός  της αποστολής η Ιωάννα Παπαγιάννη.