Λυών 2013: Νέα Αποτελέσματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

Pictures28

Έκτος ο Ηλίας Ναλμπάντης στη σφαίρα

Ο Ηλίας Ναλμπάντης δεν μπόρεσε να επαναλάβει ότι πέτυχε πριν από σχεδόν 1.5 μήνα στο ΟΑΚΑ και έτσι έμεινε εκτός μεταλλίου στον τελικό της σφαιροβολίας F54/55 στο πλαίσιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος «Λυών 2013». Ο πρωταθλητής του Μέγα Αλέξανδρου (F55) ο οποίος στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα σημείωσε εθνικό ρεκόρ με 11.16μ., είχε καλύτερη βολή στα 10.70μ. με αποτέλεσμα να βρεθεί στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης. Οι έγκυρες βολές του Ναλμπάντη ήταν 10.60μ., 10.45μ., 10.41μ., 10.59 και 10.70μ.
Στο ίδιο αγώνισμα, ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου στον ακοντισμό, Μανώλης Στεφανουδάκης, κατέλαβε την 14η θέση με 7.83μ. Οι υπόλοιπες δύο βολές του Μεσαρίτη πρωταθλητή μετρήθηκαν 7.80μ. και 7.35μ.

Τέταρτος ο Κυριακίδης στη σφαιροβολία F44

Με βολή στα 14 μέτρα 34 εκατοστά στη σφαιροβολία κατηγορίας F44, ο Μιλτιάδης Κυριακίδης κατέκτησε την 4η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου «Λυών 2013». Η επίδοση του Κυριακίδη που αποτελεί και προσωπικό ρεκόρ (είχε 14.09μ. από το 2012), έρχεται λίγες ημέρες πριν από τη συμμετοχή του στους επετειακούς αγώνες για τη συμπλήρωση ενός χρόνου από την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων «Λονδίνο 2012».
Ο πρωταθλητής του Θερμαϊκού, ο οποίος ήταν 2ος στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2011 στη Νέα Ζηλανδία, είχε μία ακόμη έγκυρη βολή, την τρίτη, στα 3 μέτρα 55 εκατοστά.

Χάλκινο μετάλλιο η Σταματουλά στη σφαίρα

Δια χειρός Μαρίας Σταματουλά, η Ελλάδα έφτασε στην κατάκτηση ενός ακόμη μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που φιλοξενείται για 7η ημέρα στη Λυών. Η «χάλκινη» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου, με βολή 5 μέτρα 92 εκατοστά (892 βαθμούς) στην τρίτη προσπάθεια, κατέλαβε την τρίτη θέση στη σφαιροβολία κατηγορίας F32/33/34, ανεβάζοντας στα επτά τον συνολικό -έως τώρα- αριθμό ελληνικών μεταλλίων στη διοργάνωση της Γαλλίας. Η πρωταθλήτρια του ΑΣΑΧ, η οποία ήταν δεύτερη στη σφαίρα στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2011, είχε τρεις ακόμη έγκυρες βολές και συγκεκριμένα 5.07μ., 5.43μ. και 5.88μ. Να σημειωθεί ότι το 5.92μ. αποτελεί εφετινό προσωπικό ρεκόρ για την Σταματουλά (είχε 5.13μ. από το πανελλήνιο του ΟΑΚΑ), η οποία είναι κάτοχος και του παγκοσμίου ρεκόρ με 6.61μ. από το 2012.
Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Κομπέρ Μπιργκίτ (F34) με 9.92μ. (1008 βαθμούς), ενώ ακολούθησε η Αλγερινή Μούνια Γκασμπί (F32) με 6.01μ (9.13 βαθμούς).

Εκτός τελικού η Σμαραγδή στα 100μ. Τ46

Απούσα από τον τελικό των 100μ. κατηγορίας Τ46 θα είναι τελικά η Στέλλα Σμαραγδή. Η Χαλκιδικιώτισσα πρωταθλήτρια, δεν μπόρεσε να επαναλάβει το χρόνο που σημείωσε στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα (σ.σ. 13.94) με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τον αυριανό τελικό.
Η Σμαραγδή κάλυψε την απόσταση σε 14.73, κατέλαβε την 6η θέση στην α` προκριματική σειρά και συνολικά με τον 13ο χρόνο έμεινε εκτός τελικού.
Την καλύτερη επίδοση στην α` προκριματική σειρά σημείωσε η Ρωσίδα Νικόλ Ροντομάκινα με 13.17, ενώ η Κουβανή Γιουνίντις Καστίγιο πέτυχε την κορυφαία επίδοση των προκριματικών με 12.60.

Εκτός τελικού στα 400μ. η Βούλα Καντζά

Εκτός τελικού στα 400μ. κατηγορίας Τ11, ανήμερα της ονομαστικής της εορτής, έμεινε η Βούλα Καντζά. Με guide τον Θόδωρο Κατσωνόπουλο, η αθλήτρια του συλλόγου ΑΣΣΤΥ, κατέκτησε την τρίτη θέση στην τρίτη προκριματική σειρά και έτσι θα είναι απούσα από τον αυριανό τελικό.
Η Κανζά, η οποία λίγα 24ωρα νωρίτερα αναδείχθηκε «ασημένια» παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μήκος της ίδιας κατηγορίας, κάλυψε την απόσταση σε 28.65, έμεινε όμως εκτός τελικού με την πέμπτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών.

«Χάλκινος» με πανελλήνιο ρεκόρ ο Κωστάκης στο τριπλούν

Μέρος του αγωνιστικού ταλέντου που διαθέτει, ξεδίπλωσε ο Γιώργος Κωστάκης στον τελικό του τριπλούν κατηγορίας Τ46, στο πλαίσιο της 7ης ημέρας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα «Λυών 2013». Παρά τα… τερτίπια του ανέμου, ο αθλητής των Αετών επιβραβεύτηκε κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ παράλληλα κατέρριψε και το πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε ο ίδιος από το πρόσφατο εθνικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.
Ο άνεμος έκανε το δικό του… παιχνίδι κατά τη διάρκεια του τελικού,όμως ο αθλητής του Γιώργου Τοπτσή ήταν αποφασισμένος για μεγάλα άλματα. Γιατί μπορεί το 13.66μ. στην δεύτερη προσπάθεια και το 13.84μ. στην τρίτη να έγιναν με… υπερευνοϊκό άνεμο (+2.7 και +3.2 αντίστοιχα), ωστόσο στην τέταρτη προσπάθεια φρόντισε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. «Προσγειώθηκε» στα 13 μέτρα 85 εκατοστά με ευνοϊκό άνεμο μόλις +0.8, επίδοση που ουσιαστικά «κλείδωσε» στη μεριά του το χάλκινο μετάλλιο, ενώ παράλληλα του χάρισε ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ήταν 13.59 από τα μέσα του περασμένου μήνα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τρίτος ο Γιώργος Καραμηνάς στον ακοντισμό

Η αγωνιστική εμπειρία του Γιώργου Καραμηνά, του απέφερε χάλκινο μετάλλιο και εφετινό προσωπικό ρεκόρ, στον τελικό του ακοντισμού F53/54, στο πλαίσιο της 7ης ημέρας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου «Λυών 2013». Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης της Αθήνας στη σφαιροβολία, είχε καλύτερη βολή στα 15 μέτρα 54 εκατοστά (σ.σ. στην έκτη και τελευταία προσπάθεια) με αποτέλεσμα να βρεθεί στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών. Ο Καραμηνάς, που συγκέντρωσε 772 βαθμούς στο αγώνισμα, είχε ακόμη δύο έγκυρες βολές που μετρήθηκαν 14.56μ. και 15.04μ.
Όσον αφορά τον Γεράσιμο Βρυώνη (F53) που συμμετείχε στο ίδιο αγώνισμα, κατέλαβε την 8η θέση με καλύτερη βολή στα 15 μέτρα 92 εκατοστά (571 βαθμούς). Οι έγκυρες βολές του Βρυώνη ήταν 15.92μ., 15.68μ., 15.25μ., 15.56μ. και 15.66μ.

Στον τελικό των 400μ. ο Γιάννης Πρώτος

Προσωπικό εφετινό ρεκόρ που συνδυάστηκε και με πρόκριση στον τελικό, σημείωσε ο Γιάννης Πρώτος στα 400μ. κατηγορίας Τ13 στο πλαίσιο της 7ης ημέρας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου που φιλοξενείται στη Λυών της Γαλλίας. Ο αθλητής του Σπύρου Βασδέκη, κάλυψε την απόσταση σε 51.01 και κατέλαβε την 4η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά. Πήρε την πρόκριση με τον 5ο καλύτερο χρόνο, αφού ήταν αρκετά πιο αργή η δεύτερη προκριματική σειρά, γεγονός που τον χάρισε μια θέση στην οκτάδα του τελικού ο οποίος θα πραγματοποιηθεί αύριο το απόγευμα (19:45 ώρα Ελλάδας).
Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε ο Ναμπάλα Γιοχάνες από τη Ναμίμπια με 50.10.